موضوع : سرطان یا چَنگار

 

رشد بی رویه و خارج از کنترل تعدادی از سلولها سرطان نامیده می شود.

سرطان اصطلاحی برای اطلاق به گروهی از بیماری‌ها است که در آن سلول‌های غیرطبیعی بدون کنترل تقسیم می‌شوند و می‌توانند به سایر بافت‌ها تهاجم کنند.

 

سرطان يك بيماري نيست بلكه نوعي از بيماريست. بيش از 200 نوع متفاوت از بيماري سرطان وجود دارد كه هر كدام به شيوه هاي خاص ايجاد مي شوند. چيزي كه در همه آنها مشترك است اين است كه همه آنها به روشي مشابه شروع مي شوند با تغيير در ساختار طبيعي يك سلول.

سرطان بیماری است که در آن گروهی از سلول ها بدون کنترل شروع به تکثیر می کنند و     بافت های سالم بدن را از بین می برند

سرطان یعنی رشد ، تکثیر و گاهی انتشار غیر طبیعی سلولهای بدن.

بدن انسان از سلول تشکیل شده است.رشد فیزیکی و جسمی انسان در نتیجه تقسیم سلول ها در بافت های بدن صورت می گیرد.این تکثیر در طول سن انسان تکرار و تکرار می شود وسلول های جدید جایگزین سلول های پیر و فرسوده می شوند.همین جایگزینی سلول ها باعث می شود که بافت های بدن همیشه سالم بمانند.این فرایند، فرایندی منظم است.اگر در این فرایند نابهنجاری رخ دهد.سلولها به شکل توده ای از بافت بدن تشکیل شده و تومور به وجود می آید.

سرطان نوعی بيماری است که در آن سلول‌ها توانايی تقسيم و رشد عادی خود را از دست      می ‌دهند و اين موضوع منجر به تسخير، تخريب و فاسد شدن بافت‌های سالم می ‌شود. از اجتماع اين سلول‌های سرطانی و تخريب سلول‌های بافت‌های سالم توده ‌ای به نام تومور ايجاد می‌شود.

تومورها دو نوع هستند : بدخیم و خوش خیم

اگر تومور به لایه‌‌ای محدود ختم شود و به سایر بافت‌ها و ارگانها سرایت نکند تومور خوش ‌خیم (غیرسرطانی‌) است و اگر تومور گسترده شده یا به طور بالقوه قابلیت پخش شدن و احاطه کردن سایر بافتها و ارگانها را داشته باشد بدخیم یا سرطانی نامیده می‌شود. برخی از شکل های سرطان متاستاز (Metastasize) می‌کنند به این معنی که خصوصیت تهاجمی پیدا کرده و به سایر بافت‌های بدن، عمدتا از طریق خون و لنف، سرایت می‌کنند و تومورهای جدیدی را ایجاد می‌کنند.

 

سلول‌های سرطانی همچنین می‌توانند از طریق خون و دستگاه لنفاوی به سایر نقاط بدن گسترش پیدا کنند.

سرطان بیماری کشنده ای است که تا کنون درمان موثری برای آن پیدا نشده است.سالانه هزاران نفر در اثر بیماری سرطان جان خود را از دست می دهند.

سرطان كلمه اي است براي توصيف تعدادي از بيماريهاي مختلف كه علل و روش درمان  متفاوت  دارند. همه سرطانها بايد تحت درمان قرار گيرند، هر چند كه همه آنها به طور كامل  معالجه    نمي شوند.

اغلب سرطان‌‌ها بر حسب اندام یا نوع سلولی که از آن منشأ می‌گیرند نامگذاری می‌‌شوند. برای مثال سرطانی که از معده آغاز می‌شود،سرطان معده نامیده می‌شود.

برخی ازسرطان‌ها تومور تشکیل نمی‌دهند، مثل  لوسمی که سرطان مغز استخوان و خون است.

 

رشد بدخيم يا سرطانی زمانی اتفاق می‌افتد که:

 *برخی از سلول‌ها به طور غيرقابل کنترل، شروع به تکثير کنند.

 *بخش‌هايی که به طور طبيعی عهده‌ دار دفاع از بدن هستند مانند سيستم ايمنی بدن قادر به پيشگيری از تقسيم بی ‌رويه نباشند.

 *تعدادی از سلولهای غيرطبيعی از نظر اندازه بزرگ و بزرگ‌ تر ‌شوند.

 

در مجموع چهار گروه ژن مسئول تقسيم سلولی به شمار می‌روند:

** آنکوژن‌ها (ژن‌های عامل تومور) (Oncogene)

که در شرايط عادی در فرستادن پيام به سلول برای تکثير نقش دارند.

اختلال و تغيير در اين سلول‌ها منجر به تکثير نامنظم سلول شده و سلول سرطانی بشمار می‌رود.

 

** ژن‌های سرکوبگر تومور- (Tumour suppressor genes)

اين ژن‌ها پروتئين‌های خاصی را توليد می‌کنند که در شرايط عادی وظيفه معکوس آنکوژن‌ها را داشته و به سلول پيام توقف تکثير می‌دهد. يکی از مهم‌ترين ژن‌های اين گروه ژنی‌ به نام p53 است.

 

 ** ژن‌های خودکشی - (Suicide genes)

خودکشی سلول‌ها يا مرگ سلول يکی از مهم ‌ترين عوامل پيچيده سلولی است که به سلول توانايی خودکشی در شرايط غيرمعمول را می‌دهد تا مانع شيوع تکثير و آسيب‌ديدگی به ساير سلول‌ها ‌شود. هنگامی که ژن‌های خودکشی آسيب پيدا کنند ديگر قادر به فعاليت خود برای نابود کردن سلول معيوب نبوده و سلول سرطانی محسوب می‌شود.

 

  ** ژن‌های ترميمی دی ان ای- (DNA repairing genes)

اين ژن‌ها مسئول ترميم دی ان ای آسيب ديده و معيوب هستند که با ترشح پروتئين‌های متفاوت زمينه ترميم دی ان ای آسيب ديده را فراهم می کنند. اما زمانی که خود اين ژن های ترميمی    دی ان ای آسيب می بينند، سلول، ديگر توانايی ترميم خود را از دست داده و اختلالات ژنتيکی و ترميم نشدن دی ان ای منجربه سرطان می‌شود.

 

 

 

سرطان چیست و با تومور چه فرقی دارد؟

سرطان عبارت است از ناهماهنگی میان رشد و مرگ سلول ها که نتیجه آن انباشته شدن تعداد بیش از حد سلول ها است. به سلول های انباشته شده غده یا تومور می گویند (به تومور، نئوپلاسم neoplasm هم گفته می شود) که ممکن است به شکل یک دست مشت شده یا یک نارنگی در بیاید. این نوع تومور معمولاً خوش خیم است و می توان آن را با عمل جراحی خارج کرد. بسیاری از تومورهای سینه در زنان و پروستات در مردان خوش خیم هستند.

نوع دیگر تومور شبیه به دست باز شماست. این نوع تومور بدخیم و خطرناک است و به آن سرطان می گویند. از قبل از کشف بیماری سرطان واژه آن وجود داشته است (واژه سرطان به معنی خرچنگ است) و به یکی از برج های دوازده گانه منطقه البروج، سرطان می گفتند. چون ستارگان این برج خرچنگ مانند بودند. به دلیل شباهت میان این شکل و تومورهای بدخیم، این بیماری سرطان نامیده شد.

 

 

سبب شناسی سرطان

سرطان يک فرايند پويا است که توسط متغيرهای ناشناخته و مستقلِ متعددی موجب تغييرات مولکولی سلول شده و منجر به تداخل در سيستم تکثير سلول می‌شود.

اولين تغيير سلولی آشکار در پيدايش سرطان، تغيير شکل سلول است.

 

عواملی که به ايجاد سلولهای سرطانی کمک می‌کنند عبارتند از:

 استعداد ميزبان:

عوامل ژنتيکی از جمله نقايصی در کروموزوم‌ها و يا انتقال ژن معيوب به جنين.

 

 عوامل ايمنولوژيک (ايمنی):

مانند نارسايی مکانيسم ايمنی طبيعی بدن.

 

 داروهای سرکوبگر ايمنی:

موجب سرکوب مکانيسم ايمنی طبيعی شده و زمينه‌ ابتلاء به سرطان را فراهم می کنند.

 

 عوامل محيطی:

تماس با مواد سرطان‌زا مانند آزبست، پرتونگارها و راديوم‌ ـ پرتوهای يونيزه شامل امواج الکترومغناطيسی.

 

 ويروسهای القا کننده سرطان:

ويروسهايی هستند که مي‌توانند مولكول DNA سلولی را که آلوده می‌کنند، تغيير دهند و در نتيجه منجر به تکثير خارج از کنترل سلول‌های مورد نظر ‌شوند. اين تکثير فزاينده موجب تومور يا سرطان می‌شود.

 

 عوامل هورمونی:

ترشح هورمونی اغلب موجب تسريع روند بدخيمی بيماری می‌شود.

هر روزه سلولهاي بدن در حال تكثيرند و اين تكثير از قوانين خاص و نظارت دقيقي پيروي      مي كند. به اين معنا كه مكانيسمهاي متعدد و پيچيده اي در بدن موجودات زنده منجمله انسان وجود دارد كه نظارت دقيق و مدبرانه اي بر توليد مثل سلولها اعمال مي كند و با روشهاي خاص خود علاوه بر پيشگيري از معيوب شدن سلولها، سلولهاي مشكل دار را نابود مي كند.

اگر در نظر بگيريم كه چند ميليارد سلول در بدن ما وجود دارد و تنها درصد كمي از اين سلولها سرطاني مي شوند  .كه از اين تعداد هم درصد كمتري امكان ظهور و بروز مي يابند ، مي توانيم به اهميت كاراين سيستم پي ببريم . سرطان وقتي خود را نشان مي دهد كه سلول  يا سلولهائي  شروع به رشد و تزايد خارج از كنترل طبيعي مي كنند، سرعت رشد آنها افزايش يافته و تكثير آنها بشدت و بي رويه انجام مي شود.سرطان ها انواع مختلف و بالطبع ،  رفتارهاي متفاوتي دارند براي مثال سرطان ريه تفاوتهائي اساسي با سرطان پستان دارد به همين خاطر سرعت رشد آنها با هم متفاوت بوده ، نحوه ي انتشارشان كاملا با هم فرق مي كند . بر همين اساس ، درمان در انواع مختلف سرطان با هم فرق كرده ، پاسخ آنها نيز  متفاوت مي باشد.وقتي سلولهاي سرطاني از نقطه اي به نقطه ي ديگر مهاجرت كردند( متاستازيس) باز هم تحت نام محل اوليه ناميده مي شوند.مثلا سلولهاي سرطاني پستان حتي در ريه هم به نام سرطان پستان( متاستاتيك) ناميده مي شوند.

تقریبا ازهرسه نفر یکی دراروپاوامریکای شمالی به یکی از حدود200نوع مختلف سرطان مبتلا   می شود.این بیماری عامل مرگ یک نفراز هر 5 نفراست.

 

 

انواع سرطان

1.کارسینوما   ( Carcinoma):

 شامل سرطانها یی می شود که از سلولهایی که سازنده پوست هستند ( مثل سرطان پوست ) و یا لایه داخلی اعضا را می پوشانند ( مثل سرطان ریه ) و یا سازنده غدد هستند ( مثل سرطان سینه ) منشا می گیرد.

به عبارت دیگر دربافت اپی تلیال منشاءداشته ودرپوست وبافت هایی که اندام های داخلی را    می پوشانند آغاز می شود(غده ی سرطانی لایه ی بیرونی پوست بدن)

 

2.سارکوما(Sarcoma):

این دسته سرطان هایی هستند که از بافت همبند مثل غضروف ، استخوان وماهیچه منشاء می گیرند. از این رو سرطانهای استخوان یا ماهیچه را در هر نقطه از بدن سارکوم می گویند.

به عبارت دیگردربافت مزنشیال منشاء داردوسرطانی است که دربافت های استخوان،غضروف،چربی،عضله ورگ های خونی یاسایربافت های همبند وپشتیبان آغاز می شود (ابتلا به توموربدخیم نسج همبند)

                                                      

3.لوکمیا(Leukemia):

سرطانی که دربافت تشکیل دهنده خون مانندمغزاستخوان شروع ومنجربه تولید تعداد زیادی ازسلول های خونی ناهنجار کرده که واردسیستم گردش خون می شوند(سرطان خون)

 

4.لیمفوما(Lymphoma):

سرطانی که درسلول های سیستم ایمنی شروع می شود.

 

سرطان‌های دستگاه عصبی مرکزی:

سرطان‌هایی که در بافت‌های مغز و طناب نخاعی آغاز می‌شود.

در کشورهای غربی، سرطان پوست شایع ترین سرطان است و پس از آن سرطان سینه، ریه، پروستات، روده بزرگ، مثانه و رحم قرار دارد.

 

 

نكات بهداشتي در پيشگيري از سرطان

1.شكر كمتر مصرف نمائيد زيرا شكر يك ماده غذايي براي سلولهاي سرطاني است.

2.از گوشت سفيد مثل مرغ و ماهي به جاي گوشت قرمز استفاده كنيد.

3.در رژيم غذايي خود از مواد غذايي متنوع و بخصوص موادي كه حاوي الياف گياهي (فيبر) زياد مي‌باشند مانند سبزيجات و ميوه‌جات تازه استفاده نمائيد.

4.ميوه و سبزيجات را بيشتر و چربي حيواني را كمتر مصرف كنيد.

5.از مصرف قهوه، چاي ، شكلات و هر ماده غذايي با كافئين بالا پرهيز و بجاي آنها از چاي سبز استفاده كنيد.

6.از مصرف مشروبات الكلي پرهيز نمائيد.

7.شاداب باشيد و مثبت بيانديشيد و از عصبانيت و پريشاني دوري كنيد.

8.اكسيژن دريافتي خود را بيشتر كنيد. اكسيژن مانع رشد سلولهاي سرطاني مي‌شود.

9.هوشيار باشيد و به علائم بيماريها بخوبي توجه كرده و به موقع به پزشك مراجعه نمائيد.

10.اگر با بروز اولين علائم پزشكي براي معالجات مراجعه كنيد، روند درمان سرعت يافته و تسهيل مي‌شود.

11.بررسي علائم پاراكلينيكي سرطانها در زمانها و سن مناسب تحت نظر پزشك.

12.معاينه سينه‌ها در بانوان به صورت ماهيانه انجام گيرد. معمولاً توده‌هاي پستاني در خانمها توسط خودشان تشخيص داده مي‌شود.

13.به خاطر داشته باشيد، دادن اطلاعات دقيق و صحيح در مراجعه پزشكي، باعث تشخيص و درمان موثرتر مي‌شود.

14.دود سيگار حاوي 43 ماده سرطانزا است. اگر تا به حال سيگار نكشيده‌ايد، هرگز آن را شروع نكنيد و اگر سيگار مي‌كشيد، سعي در كاهش تعداد و نهايتاً ترك آن كنيد.

15.ظروف پلاستيكي را براي گرم كردن غذا در ماكروفر نگذاريد. گرم كردن غذا در اين نوع ظرفها، باعث آزاد شدن دايوكسين مي‌شود.

16.با استفاده از كرم‌هاي ضد آفتاب از خودتان در مقابل تابش مستقيم و شديد نور خورشيد محافظ كنيد.

17.در بطريهاي پلاستيكي آب را منجمد نكنيد چون دايوكسين آزاد مي‌شود.

18.از پوشش‌هاي نازك پلاستيكي در ماكروفر استفاده نكنيد.چون دايوكسين آزاد مي‌شود.

 

 مهم ترين علايمي كه بايد مراقب آنها باشيد و با يافتن هر كدام از آنها به پزشك مراجعه نماييد، به قرار زير است:

1- وجود توده در هرجايي از بدن مانند پستان يا بيضه

2- تغيير در يك خال پوستي

3- زخمي كه بهبود نمي يابد

4- سرفه يا گرفتگي صدا بطور مداوم

5- سوء هاضمه يا اختلال در بلع بطور مداوم

6- تهوع يا سرفه خون آلود

7- تغيير در عادات طبيعي روده مانند اسهال يا يبوست بطور دايم

8- وجود هرگونه خون در ادرار يا مدفوع و هر خونريزي غير طبيعي واژينال

9- كاهش وزن غير قابل توجيه

10- بي اشتهايي غير قابل توجیه

دايوكسين‌ها از مواد شيميايي سرطان‌زا هستند كه باعث ايجاد سرطان بخصوص سرطان سينه مي‌گردند.

پزشكان عنوان مي‌كنند، قبل از بروز علائم بيماري سرطان، انواعي از آن توسط تستهاي غربالگري قابل تشخيص هستند، با انجام اين تستها، قبل از بروز علائم و خيلي زود بيماري تشخيص داده مي‌شود. مانند سرطان دهانه رحم كه با آزمايش پاپ اسمير غربالگري مي‌شود و يا سرطان پروستات كه با اندازه‌گيري ماده‌اي به نام PSA در خون بررسي مي‌گردد.

 

 

درمان سرطان

هر نوع سرطان عوامل، مشخصات و همچنین درمان خاص خود را دارد اما روش های اصلی درمان سرطان عبارتند از:

ا- جراحی                   ۲- رادیوتراپی

۳- شیمی درمانی         ۴- هورمون درمانی

۵- ژن درمانی

کاربرد شکل های جديد اشعه همانند پرتوهای ليزر که به بافت‌ های طبيعی صدمه نمی ‌زنند و توسعه انواع هورمون درمانی به تنهايی و يا در ترکيب با ساير درمان‌ها از پيشرفتهای مهم در خصوص پيشگيری و درمان سرطان به شمار می رود.

اخيرا موفقيتهای تشخيص و درمان سريعتر بيماران، تکامل روشهای جديد تشخيصی و درمانی مانند شيمی درمانی و هورمون درمانی و الگوهای معاينات ادواری و عمومی سرطان توانسته مرگ و مير ناشی از اين بيماری را کاهش دهد.

 

 

منشا سرطان در انسان

در انسان به چندین دلیل می تواند سرطان بوجود آید : مثلا ممکن است ناشی از عدم تعادل هورمونی ( برای مثال سرطان سینه ) یا عوامل محیطی مانند تشعشع خورشید ( در سرطان پوست ) تشعشعات رادیواکتیوی ( در سرطان خون ) سیگار ( در سرطان ریه ) و مواد شیمیایی خاصی که به عنوان مواد افزودنی به غذا اضافه می شوند ( برای مثال در سرطان روده بزرگ ) باشد.

در عین حال فقط سرطانهای خاصی و درصد کمی از سرطان ها ، مربوط به ویروس ها هستند. این ویروسها DNA هستند. برای مثال ویروس هپاتیت B در سرطان اولیه کبد ، ویروس اپشتین - بار در لنفوم بورکیت Burkitts Lymphoma و تومورهای حلق و حنجره Rhinoparyngeal و یا ویروس های پاپیلوما Papiloma در سرطانهای جنسی و پوستی .

درمیان ویروسهای DNA یک گروه از رتروویروسهای انسان شناسایی شده اند ویروسهای HTLV- 1, 2 با ایجاد سرطان خون لنفوم های سلول T ارتباط دارد. ( این دو نوع ویروس نباید با ویروس HTML- 3 اشتباه گرفته شود . ابتدا در فرانسه LAV نامیده می شد ولی اکنون HIV که ویروس مسئول بیماری ایدز شناخته شده است به گروه HTLV-1,2 تعلق ندارد. ) مشخص شده است که رتروویروسها « انکوژن ها » را حمل می کنند . اگر چه قادرند تعداد زیادی از سرطانها را در حیوان میزبان ایجاد کنند ( جوجه موش و غیره ) با این وجود نقش آن در تومورهای انسان شناخته نشده است .

 

 

معرفی مشکل سرطان

در سال 2005، در دنيا 6/7 ميليون نفر جان خود را به دليل ابتلا به سرطان از دست داده اند. در سال 2020، 16 ميليون نفر به سرطان مبتلا مي شوند و در همين زمان، سالانه 10 ميليون نفر از اين بيماري مي ميرند. در 10 سال آينده در صورتي كه اقدامي صورت نگيرد 85 ميليون نفر بدليل سرطان خواهند مرد. بيش از 70% موارد مرگ و مير ناشي از سرطان در كشورهاي داراي درآمد پايين يا متوسط است. اما مشكل واقعي سرطان بيشتر از اين اعداد است چرا كه يك سوم بيماران دچار افسردگي و اضطراب در حد باليني هستند و همچنين به دليل از دست رفتن درآمد و لزوم تامين مخارج درمان، آسيب شديدي به عملكرد اقتصادي خانواده وارد مي شود.

با اين حال، از سرطان مي توان رهايي جست زيرا بيش از 40% موارد سرطان قابل پيشگيري هستند و ثلث ديگر بيماران در صورت تشخيص به موقع قابل درمان قطعي مي باشند. در بقيه بيماران نيز كه غير قابل درمان هستند، انجام درمان هاي حمايتي به بهبود كيفيت زندگي بيماران كمك اساسي خواهد نمود.

در آخرين آمار در كشورما، سرطان با 4/9% بعد از گروه بيماريهاي دستگاه گردش خون (4/33% ) و سوانح مسموميت و خودكشي ( 4/13% ) به عنوان سومين علت مرگ مطرح گرديده است. در هرسال در كشور حدود 100 هزار مورد جديد سرطان بروز مي نمايد. تفاوت بازري در نحوه بروز سرطان و ميزان آن در مناطق مختلف جغرافيايي كشور مشاهده شده است.

در برنامه ريزي ملي مبارزه با سرطان، تحقيقات سرطان داراي نقش اساسي و محوري است.با توجه به هزينه زياد درمان سرطان در مراحل پيشرفته بيماري، سرمايه گذاري در امر تحقيقات سرطان از نظر اقتصادي نيز مقرون به صرفه است.

 

چرا خطر سرطان در افراد مسن افزایش پیدا می کند؟

سلول‌های بنیادی در افراد پیر قدرت تولید سلولهای ایمنی کمتری دارند. مغز استخوان در بدن افراد مسن سلولهای ایمنی کمتری تولید می‌کند، بنابراین احتمال به سرطان خون در افراد مسن بالاتر است. محققان بر روی موش‌های آزمایشگاهی جوان سلول‌های بنیادی پیر پیوند زدند. آنها انتظار داشتند که سلول‌های بنیادی پیر بعد از پیوند همان توانایی سلول‌های جوان را داشته باشند و سلول‌های ایمنی تولید کنند ولی سلولها درست مثل سلولهای پیر رفتار کردند. یکی از پژوهشگران در مقابل این عکس‌العمل سلول‌ها گفت اگر تفاوت سلول‌های بنیادی پیر و جوان را بدانیم در آن صورت می‌توان سلولهای پیر را وادار به جوان شدن کرد. با این دانش کارایی ایمنی دفاعی بدن افراد پیر را می‌توان بهبود بخشید و از سرطان خون جلوگیری کرد.

 

 

چاقی و افزایش خطر سرطان در زنان

زنان چاق ممکن است به انواع ویژه سرطان مبتلا شوند. سرطان رحم در زنان چاق بیش از زنانی که وزن بدن آنها طبیعی است رایج است. این می تواند بدین علت باشد که بدن زنان چاق استروژن بیش از اندازه تولیدمی کند همچنین احتمال زیادی وجود دارد که زنان چاق به سرطان پستان کولون و راست روده مبتلا شوند. به نظر می رسد که این موضوع با رژیم غذایی رابطه ی مستقیم دارد، زیرا این نوع سرطان احتمالاً با خوردن غذاهایی در ارتباط است که بدون فیبر بوده ولی چربی و کالری خیلی زیادی دارند. خوشبختانه ، در صورتی که از وزن خود بکاهید خطر ابتلا به این سرطان ها نیز کاهش می یابد.

 

 

آيا بيمار سرطاني هميشه محكوم به مرگ است؟

بيماري سرطان لزوما به معني مرگ نيست. ترس يك واكنش طبيعي است اما با درمان مناسب بيشتر مردم از سرطان نجات مي يابند. باعث خوشحالي است كه بعد از درمان سرطان زندگي بيماران بصورت عادي بر مي گردد.

 

آيا سرطان مي تواند بوسيله ضربات يا تصادف ايجاد شود؟

گاهي اوقات يك ضربه شما را بوجود يك توده زير پوستي كه قبلا وجود داشته آگاه مي كند. مانند توده اي در پستان اما به اين معني نيست كه آن ضربه اين بيماري را ايجاد كرده است.

 

آيا سرطان مسري است؟

 سرطان به هيچ وجه در ارتباط معمول روزانه مسري نيست. شما با دست دادن و يا در آغوش گرفتن يك فرد مبتلا به اين بيماري دچار نمي شويد. از بيمار سرطاني دوري نكنيد. سرطان مانند سرماخوردگي نيست.

 

آيا ارث مي تواند علت ايجاد سرطان باشد؟

تنها تعداداندكي از انواع سرطان مي تواند ارثي باشد اما بنظر مي رسد در برخي خانواده ها امكان بروز يك نوع سرطان بيش از معمول باشد مانند سرطان پستان، تخمدان، روده. اما در بقيه موارد نحوه ی زندگي مانند عادات غذايي و يا برخي فاكتورهاي ژنتيكي در احتمال ابتلا دخالت دارند ولي بدان معنا نيست كه سرطان ارثي است.

 

با ناديده گرفتن علايم سرطان آيا ممكن است آنها خودبخود از بين بروند؟

تشخيص هرچه زودتر سرطان شانسي بزرگ را در موفقيت درمان شما بوجود مي آورد و هر سرطاني علايم مخصوص به خود را دارد و اگر شما از اين علايم غفلت كنيد سرطان گسترش خواهد يافت و خطرناك تر خواهد شد و درمان به راحتي امكان پذير نخواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منابع:

 

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86

http://hamshahrionline.ir/news-37760.aspx

 http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%d8%b3%d8%b1%d8%b7%d8%a7%d9%86&SSOReturnPage=Check&Rand=0

 http://www.pezeshk.us/?p=1583

 http://www.020.ir/آناتومی/سرطان-چیست-و-با-تومور-چه-فرقی-دارد؟

 http://www.mums.ac.ir/cancer/fa/666

 http://www.rokhshad.com/?p=4

 http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=630

 http://www.mardomsalari.com/template1/News.aspx?NID=32178

 http://www.moshavercard.com/62f62764663362a6466cc/62864a64562763164a647627/633631637627646/633631637627646-68664a63362a61f

 http://daneshnamehazad.blogsky.com/1388/04/02/post-23/

 http://mahak-charity.org/main/fa/help-me2/whatiscancer

 http://www.pezeshki.net/fa/content/view/837/110/

 http://www.migna.ir/behdasht/pezeshki/5495-1390-07-28-21-40-13.html

 http://www.persianpersia.com/health/details.php?articleid=2313&parentid=63&catid=129

 http://robabnaz21.persianblog.ir/tag/%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86_%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA_%D8%9F

 

 


برچسب‌ها: حرفه وفن
نوشته شده توسط احمد صبوری در پنجشنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۹۱ |